Całodobowe pogotowie elektryczne

W razie awarii instalacji elektrycznej jesteśmy do państwa dyspozycji 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Sprawnie usuniemy każdą usterkę i przywrócimy zasilanie. Więcej>

Instalacje elektryczne - naprawy, przeglądy, modernizacje

Projektujemy i wykonujemy instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych. Wykonujemy okresowe przeglądy oraz naprawy bieżące oraz poprawki po pseudo fachowcach. Więcej>

Oświetlenie - projekty, instalacje, konserwacja

Kompleksowa realizacja instalacji oświetleniowych. Fachowe doradztwo oraz realizacja projektów. Przeglądy okresowe. Więcej>

Mieszkaniowa instalacja elektryczna

Tekst ten należy potraktować jako uzupełnienie wiedzy teoretycznej , należy pamiętać że osoba nie mająca doświadczenia w wykonywaniu instalacji elektrycznych nie powinna się brać za tego typu prace.

W tym dziale postaramy przedstawić Państwu przykłady wykonania prawidłowej instalacji mieszkaniowej.
Dobór przewodów , aparatów i urządzeń elektrycznych , bezpieczników oraz materiałów pomocniczych.
W doborze odpowiednich materiałów należy zwrócić uwagę aby materiały spełniały obowiązujące normy i przepisy . Na naszym runku jest dostępna cala masa artykułów jednak należy sobie uzmysłowić ze określone elementy maja określone przeznaczenie.. np.. nie zasilimy żarówki przewodem telefonicznym.
Dobór odpowiedniego oprzewodowania. Wykonując oprzewodowanie należy zaopatrzyć się w przewody elektryczne które posiadają dodatkową żyłę uziemiającą ( za wyjątkiem osprzętu sterującego oświetleniem ) . Oraz zwrócić uwagę na odpowiedni przekrój przewodów.
Gniazdka elektryczne. Do zasilenia gniazdek elektrycznych , lub pojedynczego gniazdka elektrycznego ( potocznie kontakt ) , powinno zastosować się przewód elektryczny o przekroju YDY 3 x 2,5 mm2 , ( 3 ilość żył x 2,5 mm2 przekrój przewodu elektrycznego ) symbol YDY oznacza ze jest to przewód podwójnie izolowany . ( każda żyła posiada swój gumowy oplot izolacyjny plus do tego dodatkowo całość jest zabezpieczona dodatkową warstwą izolacji ) . Zalecane jest aby rezystancja przewodu stanowiła wartość 500?/750 V. Do zasilenia punktu oświetleniowego ( kinkiet , lampa . lampa sufitowa ) Powinno stosować się przewód elektryczny o przekroju YDY 3 x 1,5 mm2 . W przypadku gdy jest to żyrandol sterowany przełącznikiem dwu biegunowym powinno zastosować się przewód o parametrach YDY 4 x 1.5 mm2 . Jak powszechnie wiadomo każdy punkt oświetleniowy powinien być sterowany ( zapalany , gaszony ) odpowiednim sterownikiem .
Wyłącznik. Włącza i wyłącza pojedynczy odbiornik elektryczny ( lampa , kinkiet , wentylator ) lub jeden ciąg elektryczny ( kilka lamp , lampa + wentylator itp | . W celu prawidłowego podłączenia wyłącznika powinno się zastosować przewód elektryczny o przekroju YDY 2 x 1. 5 mm 2 .
Przełącznik. Włącza lub wyłącza dwa odbiorniki elektryczne ( dwie lampy , dwa kinkiety ,lampa + wentylator ) lub dwa ciągi elektryczne . W celu prawidłowego podłączenia przełącznika powinno się zastosować przewód elektryczny o przekroju YDY 3 x 1.5 mm2.
Wyłącznik schodowy.Wyłącznik schodowy stosuje się w momencie kiedy chcemy sterować urządzeniem elektrycznym ( lampa ) z dwóch rożnych miejsc . Jak łatwo się domyśleć musimy posiadać dwa wyłączniki schodowe w dwóch miejscach w których będzie się odbywało włączanie lub wyłączanie , do prawidłowego podłączenia wyłącznika schodowego powinniśmy zastosować przewód elektryczny o przekroju YDY 3 x 1.5 mm2 . Aby komunikacja odbywała sie prawidłowo pomiędzy wyłącznikami należny pomiędzy nimi zamontować przewód o przekroju YDY 2 x 1.5 mm2.
Przycisk. Przycisk umożliwia nam włączanie i wyłączanie pojedynczego odbiornika ( lampa , kinkiet ) , lub pojedynczego ciągu elektrycznego ( kilka lamp , kilka kinkietów ) . Najbardziej popularne zastosowanie przycisku możemy zaobserwować na na klatce schodowej . Z kilku miejsc możemy włączyć oświetlenie w całym ciągu komunikacyjnym . Stosowanie przycisku w instalacjach domowych nie jest popularne i rzadko stosowane miedzy innymi ze względu na potrzebę wykorzystania czasami nie zbędnych wolnych miejsc w rozdzielni elektrycznej . W celu prawidłowego podłączenia przycisku powinniśmy zastosować przewód elektryczny o przekroju YDY 2 x 1,5 mm2 i zamontować go pomiędzy przyciskami tak aby całość stanowiła magistralę.
Ściemniacz. Ściemniacz, co nie którzy z pewnością nazwali by tak swojego znajomego ale coż , tym mianem nazywamy urządzenie które umożliwia nam dostosować natężenie oświetlenia do naszych indywidualnych upodobań . Jeden ściemniacz jest w stanie sterować pojedynczym punktem elektrycznym lub jednym ciągiem elektrycznym o określonej mocy . Najbardziej popularne i najbardziej dostępne ściemniacze w naszym kraju aby poprawnie działać muszą być zaopatrzone w przewód o przekroju YDY 2 x 1.5 mm2.
Łazienka Projektując nasza łazienkę należy pamiętać ze nie jest wskazane w niej umiejscowienie jakichkolwiek połączeń elektrycznych . Wszelkiego rodzaju rozetki powinny się znajdować poza jej obszarem.
Oświetlenie łazienki. Zastanawiając się nad swoimi oprawami oświetleniowymi w łazience powinniśmy pamiętać o tym ze wszelkiego rodzaju oprawy oświetleniowe powinny być w jak najmniejszym stopniu narażone na kontakt z woda i posiadać odpowiednia klasę IP ( klasa IP jest to norma mówiącą o stopniu wodoszczelności i bryzgoszczelności danego urządzenia ) . Dość popularne jest stosowane w łazienkach oświetlenie halogenowe , jeżeli już zdecydujemy się na takie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę zastosowanie żarówek halogenowych które potrzebują napięcia 12 v . Są one zdecydowanie bezpieczniejsze w eksploatacji niż standardowe oświetlenie które wymaga zasilania 230 v . W celu uzyskania napięcia 12 v powinno zastosować się transformator który przekształci zasilanie z 230 v na 12 v , w przypadku łazienki powinien być to transformator separacyjny który jest bardziej odporny na zawilgocenia niż standardowy transformator.
Gniazdka łazienkowe. Gniazdka łazienkowe powinny posiadać klapkę i spełniać normę IP 44 która mówi o wodoszczelności i odporności na kontakty z woda . Dodatkowo gniazda umieszczone w łazience powinny być montowana na wysokości 140 cm a odległość ich od źródeł wody powinna być nie mniejsza niż 40 cm . Należy pamiętać o połączeniu wyrównawczym ( uziemienie ) i podłączyć je pod wannę.
Pozostałe miejsca w mieszkaniu , pokój , sypialnia , salon , przedpokój . Nie ma konkretnych przepisów które by mówiły o lokalizacji umiejscowienia gniazdek elektrycznych w tych pomieszczeniach . Najczęściej wybierana i najczęściej sugerowana wysokość to około 30 cm . Oświetlenie w tych pomieszczeniach możemy dowolnie projektować i w większości miejsc umiejscowić oprawy świetlne . Teraźniejsze oprzyrządowanie dostępne w sklepach i hurtowniach elektrycznych umożliwia nam nawet zainstalowanie oświetlenia w podłodze .